MMS je látka, ktorá zabíja vírusy, baktérie a koky. Keď sa ClO2 v žalúdku vstrebe, dostáva sa priamo do krvného obehu rozpustený v krvnej plazme a naviazaný na hemoglobín červených krviniek. Jeho prvá cesta vedie do pečene (cez vena portae). Hlavné funkcie pečene - detoxikácia (liekov, jedov atď); produkcia cukrov, hormónov a imunoproteinů - sa účinkom prijatého ClO2 podstatne zlepšujú.
Keď konzumujeme MMS aktivovaný kyselinou citrónovou, je využitie ClO2 v dokonalej harmónii s využitím iných živín. Naviac sa postupne zvyšuje schopnosť tela vstrebávať a využívať vitamíny, minerály, aminokyseliny a bylinné extrakty natoľko, že sa ich doterajšie podávané množstvo mužov aj znížiť, a to bez ohrozenia priaznivých účinkov, ako napr zvýšenie energie, vitality a schopnosti koncentrácie, rýchleho uzdravovania, lepšieho krvného obehu, menšieho sklonu k tvorbe kŕčových žíl, jemnejšej pleti a rýchlejšej regenerácie po športových výkonoch.
MMS je produkt, ktorý sa tiež môže skvele využívať zvonka (na dezinfekciu). V správe Baylor Research Foundation stojí: "Tekutý stabilizovaný kyslík" (MMS bez aktivátora v riedení 3%) úspešne pôsobí proti niekoľkým druhom anaeróbnych baktérií a kvasiniek (Staphylococci, Streptococci, Giardia lamblia, Salmonella, Escherichia coli, Candida albicans). Jednou z prekvapivých vlastností je, že ClO2 používaný vnútorne nemá žiadny negatívny účinok na mikroaerofilní baktérie kyseliny mliečnej. Mikróby, ktorí s nami žijú v symbióze, nie sú radikály chlóru ničení, pretože tie zasahujú len patogény kyslej povahy. "
MMS likviduje patogény oxidáciou. Ión oxidu chloričitého pri styku s povrchom baktérie, vírusu alebo infikované bunky okamžite doplní svoju elektrónovú väzbu z jej povrchu. Každý ión ClO2 môže odobrať z elektrónového obalu molekúl patogénov až 5 elektrónov, a tým preraziť otvor do ich bunkovej membrány. Pri použití MMS tak nehrozí problém ako u antibiotík, že pri dlhodobom pôsobení, počas ktorého sa antibiotiká snažia narušiť jadro patogénu, by mohli tieto nájsť účinný spôsob obrany a stať sa proti antibiotiku odolné. MMS narúša patogény okamžite pri prvom kontakte, teda si nemajú ako vytvoriť obranu.
MMS je účinné už pri nízkych koncentráciách. Pozostatkom chemické reakcie v tele je chlorid sodný (NaCl kuchynská soľ) a kyslík, ktorý sa stane súčasťou vody alebo oxidu uhličitého (to, čo vydychujeme). Teda pri užívaní MMS nevznikajú žiadne škodlivé látky a vedľajšími účinkami. Atómy rozpadnutých molekúl patogénov sú rozptýlené a budú z tela vylúčené. Zdravé bunky pritom MMS vôbec neohrozuje, pretože oxidačný potenciál (E °) molekúl oxidu chloričitého (0,95 V) je nižší ako oxidačný potenciál kyslíka (1,3 V), ktorý telu neškodí. Rovnako tak neškodí ani črevnej flóre alebo iným užitočným mikroorganizmom. Všetko zdravé a silné teda zostáva uchránení a MMS ničia iba baktérie, vírusy, plesne, parazity teda všetko nezdravé.
Hoci oxid chloričitý je jedným z najslabších oxidantov, je vďaka jeho schopnosti prijať do svojej molekulovej väzby až 5 elektrónov najúčinnejším známym ničiteľom patogénov. V porovnaní s ním silné oxidanty, napríklad ozón (2,07 V) alebo peroxid vodíka (1,78 V) dokážu prijať do svojej molekuly len 2 elektróny. Hoci okrem patogénov zabíjajú aj zdravé bunky a poškodzujú tkanivá, používajú sa v zdravotníctve dokonca aj intravenózne (vnútrožilovo).
Poznámka: Oxid chloričitý je niečo úplne iné než chlór. Ak oxid chloričitý rozptýlia oxidáciou molekuly patogénov na jednotlivé atómy, chlór vytvára spolu s molekulami patogénov nové, často karcinogénne alebo jedovaté zlúčeniny, ktoré môžu byť pre ľudský organizmus nebezpečnejší ako patogény, ktoré zničia.